Ką turime žinoti, norėdami apsaugoti vaiką nuo infekcinio konjunktyvito?

Ar konjunktyvitas yra užkrečiamas ir kaip apsaugoti vaiką nuo infekcinio konjunktyvito?

Konjunktyvitas ar akies gleivinės uždegimas yra dažna vaikų ir suaugusiųjų liga.

Jos priežastys gali būti skirtingos: virusai, bakterijos, išoriniai dirgikliai, tokie kaip šampūnas, dūmai, dulkės, smėlis, baseino chloras, taip pat alergenai – žiedadulkės, kosmetika, kontaktiniai lęšiai ir kt.

​Dažniausiai tai sukelia bakterijos ir virusai.
Konjunktyvitas, kurį sukėlė bakterijos ir virusai, yra labai užkrečiamas – galima užsikrėsti arba oro lašais, arba tiesioginiu kontaktu, arba per paciento daiktus ir higienos reikmenis.

Bakterinis konjunktyvitas
Bakterinį konjunktyvitą sukelia bakterijos, tokios kaip stafilokokai ir streptokokai.

Tai dažniausiai pasitaikantis konjunktyvitas vaikams, nes jie dažnai trina akis nešvariomis rankomis. Didesnė rizika susirgti bakteriniu konjunktyvitu yra vaikams, kurie turi „užgultą“ nosį, slogą, nes tada nepakankamai švarūs akių kanalai, bakterijos kaupiasi akyje, sukelia uždegimą. Bakterinio konjunktyvito simptomai: paprastai uždegimas prasideda vienoje akyje – patinsta viršutinis akies vokas, atsiranda pūlingos išskyros. Po kelių dienų uždegimas gali atsirasti ir kitoje akyje.

Svarbu! Pūliai turi būti dažnai valomi, nes jie dirgina akis, odą aplink akis ir sukelia niežulį. Odos uždegimas arba dermatitas aplink akis taip pat gali sukelti didelį dirginimą. Kai pradedate valyti, atsiranda noras patrinti akis, todėl dažnai reikia plauti rankas.

Paprastai bakterinis konjunktyvitas išgydomas per savaitę.

Prisiminti! Kiekviena akis turi būti valoma su nauja Blephaclean servetėle, kad uždegimas neišplistų į kitą akį.

Virusų sukeltas konjunktyvitas

Tai dažniausiai sukelia adenovirusas, kuris gali paveikti bet kurią kūno gleivinę. Adenovirusinė infekcija gali turėti įvairias apraiškas – kosulį, slogą, viduriavimą, padidėjusią temperatūrą, padidėjusius limfmazgius. Virusų sukeltas konjunktyvitas, kaip ir bakterinis, dažniausiai prasideda vienoje akyje ir gali išplisti į kitą. Patinęs vokas, paraudimas, ašarojimas, pūlingos išskyros, akys bijo ryškios šviesos. Esant virusiniam konjunktyvitui akis reikia valyti taip dažnai, kaip tai įmanoma.
Virusinis konjunktyvitas gali būti išgydomas per maždaug dvi savaites.
Ūminio bakterinio ar virusinio konjunktyvito atveju gydytojas turėtų konsultuoti dėl tinkamo gydymo, nors šie konjunktyvitai paprastai nėra pavojingi, tačiau jie gali tapti chroniškais negydant ar netinkamai gydant ir sukelti įvairias komplikacijas, netgi spartų regėjimo pablogėjimą.

Ką daryti, norint sumažinti bakterinio ar virusinio konjunktyvito dažnumą?
Norėdami sumažinti konjuktyvito atsiradimo riziką, palaikykite asmeninę ir veido higieną, ypač akių srities.
Plaukite rankas reguliariai, jei vaikas yra aplinkoje, kur yra kontaktas su užsikrėtusiu asmeniu, gali būti naudojamos servetėlės, skirtos akims išvalyti. Atminkite, kad kiekvieną akį reikia valyti nauja servetėle, kad infekcija neišplistų į kitą akį. Be to, šaltuoju metu akys gali būti valomos šiltu virintu vandeniu arba tam skirtomis priežiūros servetėlėmis Blephaclean.

Sveikas maistas ir buvimo gryname ore sustiprins jūsų vaiko imunitetą ir atsparumą infekcinėms ligoms, taip pat gali būti naudojami ir vitaminai.                                                                                              Jei Jūs ar Jūsų vaikas turi konjunktyvitą, kurį sukėlė virusas ar bakterija, neveskite vaiko į darželį ar mokyklą, kad neužkrėstumėte kitų vaikų. Grįžti į darželį ar mokyklą galima tuomet, kai simptomai išnyksta ir tai leidžia akių ar šeimos gydytojas.

 

Parengė:  visuomenės  sveikatos  specialistė  Teresa  Junevič