Mažųjų asmens higiena

 

Kol vaikas dar yra ikimokyklinio amžiaus, tuo turi rūpintis tėvai. Tačiau paūgėjęs vaikas jau turėtų pats rūpintis savo švara. Todėl labai svarbu išmokyti vaikus tvarkos nuo pat mažų dienų, įdiegti asmeninės higienos taisykles, kadangi šie įgūdžiai nesiformuoja savaime, jie specialiai ugdomi suaugusiųjų bei valios pastangomis.

Asmens higienos įpročius vaikas formuoja per stebėjimą ir esant palankioms sąlygoms veikia pats savarankiškai. Vaikas pats sąmoningai atkartoja suaugusiųjų ir bendraamžių veiklą, todėl svarbu mokyti ir priminti vaikams, kad higieniniai įgūdžiai yra svarbūs jų sveikatai.

 

Asmens higiena. Kas tai?

Odos priežiūra

Akių priežiūra

 

Nagų priežiūra

Dantų priežiūra

 

Plaukų priežiūra

Rūbų bei avalynės priežiūra

 

Ausų priežiūra Patogūs, švarūs rūbai bei avalynė

 

Rūbeliai turi būti ne tik patogūs, bet ir švarūs, turi sugerti prakaitą, geriau ne sintetinės medžiagos. Reikia mokyti vaikus pajusti šilumą ir šaltį, parodant apsirengimo rūbus tam tikru momentu. Patogūs, lininiai, medvilniniai, laisvi, švarūs, šviesūs drabužiai atspindi harmoningą žmogų, nes kiekvienas renkasi tai, kokia yra jo vidinė švara.

Asmens higienos reikmenys:

 

Dantų šepetėlis

Šukos, plaukų šepetys

 

Rankšluostis

Žirklės nagams kirpti

 

Nosinė

Kempinė

 

 

Vaikai labai gerai turi žinoti, kad tai kūno priežiūros priemonės, kurias jie gali naudoti tik patys ir nesidalinti su kitais, nes yra ligų, kurios plinta per bendrai naudojamus daiktus.

Burnos higiena

Nuo pirmo dantuko išdygimo, būtina pradėt dantukų priežiūrą. Dantis reikia valyti bent po pagrindinių valgymų 2 – 3 minutes.

Po 2-3 mėn. būtina šepetėlį pakeisti nauju. Persirgus virusinėmis infekcijomis, taip pat derėtų pakeisti dantų šepetuką. Iki 8 m. vaiko rankų motorika nėra pakankamai gera, todėl tėveliai turėtų pervalyti vaikų dantukus patys.

mazuju_asmens_higiena (paspausti)

 

 

Parengė

Visuomenės sveikatos specialistė,

Teresa Junevič