Jei vaikas užsikrėtė utėlėmis

Specialistų teigimu utėlės – dažnesnė, nei manome, problema. Vaikas po ilgesnių atostogų grįžęs į ugdymo įstaigą, gali užsikrėsti utėlėmis. Nors utėlėtumas (pedikuliozė) – itin nemaloni problema, tačiau su ja susidūrus nereikia išsigąsti. Visuomenės sveikatos specialistai pataria, kaip šių parazitų atsikratyti.

Utėlės gyvena ir vystosi galvos plaukuose ir maitinasi krauju. Galvos utėlė gyvena maždaug 30 dienų ir sudeda apie 100 kiaušinių. Aptikti šiuos parazitus gan sudėtinga, nes jie plaukuose gerai maskuojasi – būna nuo šviesiai rudos iki juodos spalvos, greitai ropoja galvos oda.

Utėlėmis užsikrečiama bendraujant su utėlėtais žmonėmis: vaikų kolektyvuose, perpildytame transporte, keičiantis drabužiais, patalyne, šepečiais, bendroje lovoje, per rankšluosčius, kitose situacijose, kai utėlė gali patekti ant kito žmogaus galvos.

Kad vaikas užsikrėtė utėlėmis rodo glindos plaukuose. Baltos spalvos glindos prisiklijuoja prie plauko, todėl nenukrenta judant ar braukiant. Tuo glindos ir skiriasi nuo pleiskanų, kurios atrodo panašiai.

Kaip patikrinti, ar vaikas neparsinešė nepageidaujamų gyvių?

Pirmiausia  apžiūrėkite plaukus prie ausų, ant pakaušio ir kaklo srityje, ties plaukų augimo riba, nes būtent čia utėlės dažniausiai deda kiaušinius. Utėlės kandžiojasi, todėl gali atsirasti niežulys, žaizdelių, nusikasymų, alerginių reakcijų, odos paraudimų.

Pasak Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistės Redos Žaromskytės, ugdymo įstaigose turėtų būti organizuojama utėlėtumo (pedikuliozės) profilaktika. Patariama į mokymo sutartis įtraukti punktą, kad visuomenės sveikatos priežiūros specialistas gali tikrinti vaiko švarą ir higieną. Jei tokio punkto nėra, reikia raštiško tėvų sutikimo. Jei vaiko plaukuose randama utėlių ar glindų, visuomenės sveikatos priežiūros specialistas informuoja tėvus.

Užsikrėsti utėlėmis gali kiekvienas vaikas. Tai nereiškia, kad jūsų namuose nesilaikoma higienos. Reikėtų iš karto imtis priemonių šiems parazitams išnaikinti. Tėvai, kurie nereaguoja į mokyklos pranešimus, perduodami socialiniam pedagogui, vėliau – ir vaiko teisių apsaugos tarnybai. Nepamirškite, jog vaikas gali grįžti į kolektyvą tik visiškai išnaikinus parazitus.

Kaip išnaikinti utėles?

Efektyvi utėlių naikinimo priemonė –tankios šukos. Šis būdas rekomenduojamas dažniausiai, nes pastaruoju metu utėlės atsparios vaistams. Plaukus sudrėkinkite 4–5 proc. acto arba citrinos rūgšties vandeniniu tirpalu. Tuomet plauko paviršius tampa slidesnis ir glindas galima lengviau pašalinti. Plaukai tankiomis šukomis šukuojami tol, kol pašalinamos utėlės ir glindos. Procedūrą gali tekti kartoti keletą kartų. Iššukuotas utėles reikia sunaikinti, o šukas kruopščiai išplauti ir pamerkti į  4–5 proc. acto tirpalą 30 min. Utėles naikinantys medikamentai (pedikuliocidai) naudojami tik pasitarus su gydytoju ar vaistininku. Šie medikamentai perkami vaistinėje ir turi būti naudojami laikantis informaciniame lapelyje nurodytų instrukcijų.

Kad vaikas neužsikrėstų pakartotinai, svarbu patikrinti visus šeimos narius. Lovos skalbinius ir užsikrėtusiojo drabužius reikia skalbti karštesniame nei 60°C temperatūros vandenyje, o plaukų priežiūros priemones (šukas, šepečius, segtukus, gumutes) reikėtų mirkyti 4–5 proc. acto tirpale ne trumpiau nei 30 min. Daiktus, kurių skalbti neįmanoma, patariama izoliuoti plastikiniame maišelyje bent dviem savaitėms.

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ragina tėvelius atidžiau tikrinti savo vaikų plaukus, nepamiršti higienos reikalavimų, o susidūrus su utėlėmis skubiai imtis priemonių, kad šie parazitai neplistų.